Kogeneracja i poligeneracja w układach silnikowych na paliwa gazowe – wodór, biogaz” – Podsumowanie Warsztatów Technicznych IGG [24.08.2023]
Dobiegły końca Warsztaty Techniczne zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa przy udziale ekspertów z branży, zatytułowane „Kogeneracja i poligeneracja w układach silnikowych na paliwa gazowe – wodór, biogaz”, w ramach, których wystąpił Robert Mikulski (partner zarządzający BRILLAW, radca prawny). Wydarzenie odbyło się 24 sierpnia 2023 roku na terenie Muzeum Gazownictwa przy ul. M. Kasprzaka 25 w Warszawie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem – udział wzięło ponad 50 przedstawicieli firm zrzeszonych w IGG.
Wystąpienie Roberta Mikulskiego, otwierające merytoryczną część warsztatów, było poświęcone rozwiązaniom prawnym przyjętym przez KE UE i Polskę i ich konsekwencje dla rozwoju mechanizmów finansowania gospodarki wodorowej i rynku wodoru w Polsce.
W ramach prezentowanego wykładu poruszono istotne zagadnienia związane z Europejskim Zielonym Ładem, założeniami i celami strategii wodorowej UE, nowelizacją Dyrektywy RED w ramach pakietu Fit for 55, czy Polską Strategia Wodorową do 2030 r. Omówione zostały także europejskie i krajowe programy wsparcia dla inwestycji wodorowych – UE przeznacza na te projekty 500 mld euro. Przewidywana jest dopłata UE do 1 kg wodoru w wysokości 4€/1 kg H2. Uruchomienie krajowych środków na inwestycje wodorowe jest w znacznym stopniu uzależnione od środków z KPO. Robert Mikulski zwrócił także uwagę na brak legislacji dotyczących wodoru. Dyskusja po wykładzie dotyczyła kosztów transportu z wykorzystaniem H2 jako paliwa, które jak stwierdzono są znacznie wyższe.
W trakcie warsztaty wystąpili również:
- dr Robert Perkowski – Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa
- Wacław Bilnicki – ekspert Izby Gospodarczej Gazownictwa w obszarze wodoru
- inż. M. Skop Marcin Skop – TEDOM POLAND
- inż. Grzegorza Drabika – TEDOM POLAND
- Krzysztof Maciąg – Członek Zarządu TEDOM POLAND
- mgr inż. Tomasz Dusza – TEDOM POLAND
- Filip Paczkowski – Kierownik Działu Rozwoju Technologii Gazowych ORLEN S.A.
To był owocny dzień i kolejne już Warsztaty techniczne Izby Gospodarczej Gazownictwa przeszły do historii. W ramach przedstawionych referatów i części praktycznej poruszono jak zwykle szereg istotnych z punktu widzenia rozwoju branży gazowniczej tematów. Podczas warsztatów uczestnicy aktywnie zadawali pytania prelegentom dotyczące prezentowanych rozwiązań. Wybrana przez Izbę formuła Warsztatów technicznych jest odpowiednia dla przekazywania wiedzy technicznej i umożliwiła szeroką dyskusję wśród uczestników, propagując jednocześnie nowoczesne rozwiązania w branży.
Więcej informacji oraz relacje zdjęciową znajdziecie na stronie IGG pod linkiem niżej.